Zpráva o činnosti mladých hasičů za rok 2019

Vážené sestry a bratři, milí hosté, mladí hasiči

ráda bych vás seznámila s činností mladší části našeho sboru za rok 2019.

V roce 2019 jsme se jako každý rok pečlivě věnovali i zimní přípravě a to v kulturním domě. To co jsme se přes zimu naučili mělo pár jedinců možnost ukázat hned v únoru, na TFA ve Svratce. Naší šikovné Káji Doležalové se zde podařilo porazit i chlapce a získala odměnu za nejrychlejší čas. V únoru nezahálely ani naše 3 dorostenky s Renčou a úspěšně si společně se Žďárem poprvé odběhly požární útok na závodě Dolnoloučské zimy. Nezapomněli jsme ani na kulturu a vzdělávaní, a tak jsme zajeli do Bohdalovského divadla na pohádku O dvanácti měsíčkách a pár dní na to si několik šikovných dětí složilo odznak odbornosti. V březnu se 10 jednotlivců zúčastnilo TFA ale tentokrát ve Žďáře nad Sázavou. Nesmíme zapomenout ani na čtyřdenní květnové soustředění v Kloboučkách, které se pro nás společně s hasiči z Újezda stalo velkým zážitkem. Vedoucí zde pro nás nachystali mimo tréninky i zábavné aktivity a hry. Zároveň nám toto soustředění velmi pomohlo při výkonech na jarním kole hry Plamen, které se letos konalo u nás, na domácí půdě. Poskládali jsme neuvěřitelná 4 družstva a i když se vše nedařilo podle představ, tak s konečnými výsledky jsme spokojeni. Mladší C a B obsadili 32. a 21. místo, starší 12. místo a naše mladší “Áčko” zabojovalo natolik, že se jim podařilo něco, co do naší historie zapisujeme úplně poprvé, a to vyhrát hru Plamen! Za tento výsledek si rozhodně zaslouží obrovský potlesk. Ještě před soutěží jsme stihli odpracovat brigádu v zemědělském družstvu. Přejdeme k dorostu, jedna naše starší dorostenka se zúčastnila v květnu stovkového soustředění v Třebíči, které pro ni mělo sloužit zároveň jako příprava na jarní kolo dorostu, které se konalo 25.5. v Bobrové. Zde se náš tým dorostenek umístil na 3. místě a jednotlivkyním Páji a Simči se podařilo postoupit do krajského kola. Jako každý rok jsme v červnu jeli podpořit dobrou věc na běh naděje a týden na to jsme si jeli odběhnout šedesátky a útoky do krásné vesnice s názvem Krásné. Zde tři naši závodníci opět obdrželi medaili. 9.června nás odjela reprezentovat Pavlína Bratránková a Simona Šikulová na krajské kolo dorostu do Chotěboře. S velkou konkurencí se prali statečně a nakonec si Pája odvezla 4. místo v mladších dorostenkách a Simča 3.místo ve středním dorostu. V tento stejný den jsme si byli i zastřílet na střelecké soutěži u nás v Jámách. V červnu jsme se zúčastnili letos velmi deštivého a mokrého Srandamače, který si starší děti museli kvůli počasí odběhnout až v září. Přesto si mladší B odvezli 2.místo a tři měsíce poté toto umístění zopakovalo i naše družstvo starších. Nezapomněli jsme ani na 130. výročí založení našeho sboru, kde jsme společně předvedli dva požární útoky a sranda štafetu. Skončily letní prázdniny a nás čekaly velmi náročné přípravy a tréninky na podzimní hru Plamen. Jako jednu z možností zjistit, kde máme ještě nedostatky, jsme v září využili Věcovský plamínek. Tam jsme vybojovali dvě pódiová umístění. Následně jsme si na konci září tradičně vyběhli schody na Zelené Hoře a pár dní na to jsme opět ve Žďáře zakončili přípravy na Plamen, takovým Plamenem nanečisto, kde jsme závodili pouze proti žďárským hasičům. 8.října jsme do aut naložili náčiní a vyrazili na Plamen. Kvůli počasí jsme stejně jako před dvěma lety nemohli odběhnout štafetové disciplíny a běžel se pouze branný závod. Ve výsledku mladší obdrželi zatím 8. a 9. místo, Starší 7.místo a dorostenky 3.místo. Jednotlivkyně Simča a Pája mají prozatím 2. a 1.místo. Teď jde samozřejmě o to co předvedeme na jaře. V říjnu jsme ještě společně uklidili a umyli naše dopravní prostředky a hasičskou zbrojnici. V prosinci nás čekal odpočinek a s tím spojené vánoční dílny. Pár dní před Vánoci ještě Vánoční besídka, tu jsme netradičně strávili v lese, kde jsme obdarovali zvířátka dobrotami. Petr Starý a Adélka Ondráčková dokončili v letošním roce JUNIOR UNIVERZITU.

Kolektiv mladých hasičů má nyní 41 členů. V letošním roce přibyli: Kamila Kostelencová, Nikola Kondrátová, (Veronika Kloudová), Tereza Hudečková, Martin Vencálek, Šimon Kuřátko a pár závodů s námi odběhla i Doubravka Neumanová, která k nám přestupuje z SDH Újezd.

Letos jsme absolvovali asi 15 závodů a z toho jsme získali zhruba 20 podiových umístění, včetně jednotlivců. Velké poděkování zde patří i všem co nás na  závody odvezli. Také bychom rádi poděkovali obci za to, že nás ve spoustě činností podporuje a stejně tak i našemu SDH.

A ještě jednu informaci si nemohu odpustit. Do teď si vybavuji chvíli, když jsem spatřila ty slzy v očích našich dětí, když se dozvěděli, že vyhráli Plamen. V tu chvíli by vám všem došlo, že to má smysl. Celá sezona nás stála spoustu smíchu, radosti ale i dřiny a slz. Tomu všemu co jsme letos společně prožili a dokázali vděčíme jen a jen našim úžasným a trpělivým vedoucím: Alči, Renči, Standovi, Ivči, Pavli a Štěpánivi. Protože bez vás by tady teď nesedělo 42 nadšených mladých hasičů se spoustu zážitky a nadějí, že v roce 2020 toho předvedeme ještě mnohem víc.

Děkuji za pozornost.