Třídenní oslavy 130. výročí založení sboru

Celý tento rok se nese ve znamení oslav 130, výročí založení Jamského sboru dobrovolných hasičů. V květnu hasiči pořádali jarní kolo hry Plamen, tato soutěž se u nás pořádala poprvé a zúčastnilo se jí přes 600 dětí z celého žďárského okresu. Druhý den sbor pořádal okrskovou soutěž mužů a žen v požární klasice. Další akce pod hlavičkou oslav byla střelecká soutěž, na tuto soutěž se sjelo přes sto dětí.

Hlavní oslavy začali večer 5. července taneční zábavou se skupinou Airback, byla to i první velká zátěžová zkouška pro náš sportovní areál. Tuto akci jsme zakončili v brzkých ranních hodinách zabíjačkou polévkou. Druhý den oslavy pokračovali ve volnějším stylu a to u Posezení s harmonikou, na této akci, už nechyběli zástupci naších spřátelených sborů: slovenského Sence a polského Biezenu. I tato akce byla podle počtu příchozích a odchodu v pozdních hodinách úspěšná. Třetí den začal brzy ráno mší svatou za všechny živé i zemřelé jamské hasiče. Poté jsme slavnostně položili věnce u pomníku zakladatele jamských hasičů pátera Václava Bezděka, další věnec jsme položili u pomníku padlích vojáků a třetí u velkého kříže na jamském hřbitově. Po obědě začali přijíždět ostatní hasičské sbory nejen z našeho okrsku. Sbory postupně vítal velitel sboru spolu s nastoupeními hasiči.  O půl druhé nastoupilo všech 24 sborů ke slavnostnímu nástupu, po státní hymně a zdravicích hostů, připnul starosta obce pamětní stuhu k hasičskému praporu. Poté přišla na řadu dechová hudba Božejáci, která nás provázela po zbytek dne. V přestávkách bylo možné zhlédnout hasičské ukázky, které si pro nás připravili hasiči s Nové Vsi s historickým hasičským autem, hasiči z Bobrové ukázali jak hasit a nehasit hořící olej v kuchyni, jamské děti měli připravené ukázky v požární útoku a tzv. sranda štafet. Jako odměnu si poté mohli sami udělat hromadu pěny, kterou pro ně nachystali hasiči z Bobrové. Statickou ukázku historické techniky připravili hasiči z Radňovsi. Všechny tři akce doprovázelo krásné počasí, což u nás nebývá moc zvykem.

Poslední část oslav byly 9. jamské závody koňských stříkaček, ale o nich až příště.

starosta SDH Petr Starý

sdhjamyrajce.net