Zpráva o činnosti MH za rok 2021

Vážené sestry a bratři, milí hosté,

rády bychom Vás seznámili s činností mladší části našeho sboru za uplynulý rok 2021.

V zimě jsme se nemohli scházet – neumožňovali nám to vládní nařízení, které se díky pandemii koronaviru zavedly. V tomto duchu se to neslo až do začátku května, a tak jsme mohli jen doufat, že děti nabytý volný čas distanční výukou a absencí mimoškolních aktivit, využívají nějak efektivně, a nejen vysedáváním před monitory počítačů. Poprvé jsme se sešli 11. května a měli pouhé 4 tréninky na to abychom se připravili na naše první závody letos. Jednalo se o jarní kolo hry Plamen v Lavičkách, který se konal 22. května. Zde jsme však pocítili změnu oproti uplynulým letům i tady se nám podepsala pandemie – soutěžili jsme v požárním útoku, tak jak jsme na jaře zvyklí, a přidala se k tomu ještě štafeta dvojic a štafeta 4x60 z podzimního kola. V konečném výsledku se starší umístili na 7. a 15. místě z 20 družstev a mladší na 7. a 13. místě také z 20 družstev. Hned na to jsme navázali soutěží dorostu, kde jsme na start postavili jedno družstvo smíšených a dva jednotlivce – Simču Šikulovou a Áďu Ondráčkovou. Výsledky si stojí za to vyslechnout: smíšené družstvo vybojovalo 3. místo, dorostenky (i když jaro neběželi) 4. místo, Simča se umístila na 4. a Áďa na 2. místě ve své kategorii. Adélka nám postoupila do krajského kola, které se konalo o týden později, kde vylepšila své dosavadní výsledky a umístila se na krásném 4. místě. 19. června se 3 naše družstva – starší, mladší a dorostenky, zúčastnila soutěže ve Svratce. Ve všech kategoriích jsme si odnesli pódiová umístění – starší skončili na 2. místě a mladší s dorostenkami si došli pro zlato. Ani letos jsme s pořádáním závodů u nás neotáleli a hned 25.června uspořádali Kozlíkův útok, kde se samozřejmě závodilo v požárním útoku, a ještě k tomu jsme udělovali čestné vyznamenání za nejlepšího motáka hadic. První ročník, kterého se mimo nás zúčastnili i hasiči z Újezdu a ze Žďáru nad Sázavou, bych prohlásila za úspěšný. I na domácí půdě se nám dařilo – starší se umístili na 1. místě, mladší na 1., 2., a 4. a dorostenky na 3. místě. K poslední naší společné schůzce před prázdninami došlo v hasičské klubovně, abychom si společně zopakovali, co již známe, ale zároveň se dozvěděli něco nového v oblasti zdravovědy. Informace nám přijela předat paní Irena Polednová, která zastupuje organizaci Červený kříž. Měli jsme možnost dozvědět se něco málo o aplikaci záchranka nebo si každý z nás vyzkoušel resuscitaci na figuríně. Po prázdninách na nás čekalo ještě jedno překvapení od našich vedoucích v podobě naučné stezky o naší obci zakončené opékáním buřtů a nocováním v kulturáku. Potom jsme se už začali připravovat na podzim, abychom nic nepodcenili, ale ještě předtím nás čekal již tradiční běh do schodů na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou. I přes nepřízeň počasí jsme se zúčastnili v hojném počtu a odvezli nejedno pódiové umístění. Týden na to jsme se zúčastnili závodů ve Věcově, a to ve složení mladších, starších, dorostenek a dvou jednotlivců. Jednalo se již o přípravu na hru Plamen, a proto jsme si odběhli braňák a obě štafety se vším všudy. Ani za tyto výsledky se nemusíme stydět: mladší si vyšplhali na nejvyšší vrchol pódia, starší obsadili 5. místo, dorost si došel pro bronz a jednotlivkyně Áďa Ondráčková s Kamčou Kostelencovou si odvezli 1. a 2. místo. Letos na nás padla řada v pořádání plamínku Velké čtyřky, a proto jsme se 28. října sešli u nás na hřišti ještě společně s Újezdem a Žďárem. Zaběhli jsme si všechny 3 disciplíny a náš sbor na start postavil 2 družstva starších a dvě mladších a celkově si odnesl “3 bedny”. Teď už začalo jít do tuhého - 9. října jsme se i společně s dorostem vydali na Plamen, který se pro změnu konal v Otíně. Běželi se všechny 3 disciplíny – náš oblíbený braňák, štafeta 4x60 a štafeta dvojic. Sice na nás ještě čeká jarní kolo této hry, ale myslím, že máme celkem slibně nakročeno a že by byla škoda nezmínit to: mladší jsou v průběžných výsledcích na 8. a 11. místě z 25 hlídek, starší nám zatím obsadili 13. a 15. příčky z 33. Odpoledne si svoje odběhl i dorost a ani tam se nemusíme stydět – družstvo dorostenek se průběžně drží 3. příčky, smíšené družstvo obsadilo 6. místo a dvě naše dorostenky – Áďa Ondráčková a Pavlína Bratránková se umístili na 3. a 1. místě ve svých kategoriích. Teď už nás jen čekalo hrabání listí na návsi a jedno naše setkání jsme věnovali i tvoření, letos byli zvoleny korálkové hvězdičky, takže korálky byli zaručeně všude po klubovně. A abychom před Vánoci měli i trochu pohybu na čerstvém vzduchu, tak poslední náš hasičák jsme se vydali ozdobit zvířátkům stromeček v lese, z čehož si troufám říct se stala taková hezká tradice.

Kolektiv mladých hasičů má nyní 40 členů a v letošním roce se k nám přidali: Barbora Novotná, Emma Kuřátková a Adéla Stejskalová.

I přes všechna opatření a zákazy jsme absolvovali celkem 9 soutěží, nepočítaje ostatních akcí. A jak by řekl klasik, to nejlepší na závěr. Největší poděkování patří všem našim trenérům: Renče Šťouračové, Alči, Standovi a Štěpánovi Machovým a Ivče Šťouračové, díky jejichž volnému času, který s námi tráví na všech závodech a trénincích máme čím zaplňovat poličky v klubovně, čímž silně pociťujeme jejich nedostatek. Samozřejmě poliček ne pohárů. Děkujeme!!

A Vám bychom chtěli poděkovat za pozornost.