Okrskové kolo hry Plamen

Byla to opravdu nádherná sobota, začátek října, přitom teplé, skoro letní počasí a pro naše "Šmoulíky " první soutěž v  hasičském umění. Okrsek Nové Město na Moravě už tradičně tuto soutěž pořádá a naše SDH i když do jejich okrsku nepatří, zařazuje mezi pozvané. Patří jim za to velký dík. Náš okrsek totiž takovou soutěž nepořádá, přitom pro hasičata je to příležitost naostro vyzkoušet svoje dovednosti. Nemyslete si, že na tom nic není. Pro děti to znamená zvládnout uzly, topografii ve značkách, mapu, zdravovědu, vhodné a nevhodné prostředky (čím se co hasí) a také rozpoznat technické prostředky, jako např. rozdělovač a slučovač. Troufám si říct, že kdybych takovou značku předložila před "velké" hasiče, budou popletení víc než malí. Ti nejmladší ještě nečtou a to je pak teprve oříšek a tady se patří poděkovat i rodičům dětí, za pomoc při jejich přípravě. Ti z vás, co stále ještě nevalí oči nad tím, co malí hasiči umí, musím přesvědčit, že to ještě není vše, zbývá nám střelba, přeskok příkopu, ručkování po laně a samozřejmě vytrvalostní běh. Toto všechno je jen jedna z disciplín a to nám zbývá štafeta 4x60, kde děti překonávají různé překážky  a hlavně musí zvládnout "předávky". Zbývá ještě štafeta dvojic, ve které jde o správné provedení při rozhozu hadic a jejich napojení na hydrant. Musím děti pochválit v krátkém čase se všechno naučily a v Křídlech, což bylo pořádající SDH to všem předvedly. Jejich družstvo se umístnilo na sedmém místě. Pro ty starší to také není jednoduché, musí toho zvládnout ještě o něco víc, než ti malí, ale hlavně mají spoustu jiných starostí, rodičové "puberťáků" mi jistě dají za pravdu. Obhajoba loňského prvního místa pro ně byla výzvou, kterou ovšem zvládli s přehledem. Radost nám udělalo i třetí místo  našeho "B", které navíc bylo s body rovno místu druhému. To nám uniklo horším "braňákem". Třetí družstvo starších bylo sedmé a je třeba říct, že je to družstvo jedenáctiletých a tak to mají mezi staršími poněkud těžší, ale i oni povyrostou a pak to všem teprve "natřou".

-am